Panorama

Dolny Śląsk, Polska
2020

Szklana kompozycja artystyczna “Panorama” przedstawia autorską interpretację miejskiej panoramy, widocznej w oddali z prywatnej rezydencji projektu prof. Barbary Gronostajskiej na Dolnym Śląsku.

Cztery obiekty stworzone zostały jako unikatowe odlewy artystyczne w ręcznie wykonywanej formie, nawiązującej do błysków świateł, oglądanych przez zmrużone oczy lub obiektyw aparatu. Idealne odwzorowanie kolorystyki, spójnej z całościowym projektem wnętrz rezydencji, umożliwiło zastosowanie szkła o niskiej zawartości żelaza oraz odpowiednich tlenków metali, utrwalonych w ponownym procesie termicznym w temperaturze około 600 stopni Celsjusza. Kontynuacja barw na kolejnych szklanych obiektach możliwa była dzięki równoczesnej aplikacji tlenków metali po bezbarwnym wypale całości kompozycji w temperaturze 850 stopni Celsjusza.

Funkcjonalnie instalacja oddziela strefę wejściową budynku od strefy dziennej. Koncentracja obrazu na wysokości wzroku pozwala na ograniczenie wglądu z zewnątrz oraz wydzielenie obszaru holu od przestrzeni salonu. Rozmycie barw i maksymalne wykorzystanie przezierności i wysokiej przepuszczalności światła w dolnej i górnej części obiektów artystycznych pozwoliło na uzyskanie kontynuacji wizualnej przestrzeni przy posadzce i suficie, wprowadzając więcej światła do wnętrza i powiększając optycznie charakter obu stref.

W celu uzyskania interesującej powierzchni po obu stronach dzieła, praca odlewana była w relatywnie krótkim czasie, pozostawiając warstwę górną wciąż pofalowaną. W miejscu docelowym jest to strona salonu, która także generuje załamania odbić obrazu, szczególnie przy odbiorze równoległym wzdłuż korytarza, schodów lub z salonu. Kolorystyka dzieła nawiązuje do całościowej wizji projektu wnętrz, w którym dominują ciepłe barwy o piaskowych i brązowych odcieniach z czarnymi, złotymi i srebrnymi detalami.

Newsletter