O nas

Autoprezentacja: Żyjącego Artysty Portret Własny

ARCHIGLASS - piękno w szkle


“Przewagą Tomasza Urbanowicza nad większością artystów zajmujących się szkłem jest to, że ukończył architekturę, studiując także witraż. Razem z żoną Beatą, która jest także dyplomowanym architektem, założyli własną pracownię szkła artystycznego do architektury.

W latach 90-tych rozwinęli własne techniki odlewania, stapiania oraz barwienia szkła. Ich prace mają w sobie coś z porowatości ziemi, co sprawia, że są charakterystyczne niepodobne do tych zwykle spotykanych szkieł o falistej formie.
Zaskakujące jest, jak ten śmiały wygląd dzieła sprawia, że analiza jego elementów jest tak niełatwym zadaniem.

Większość tych prac wygląda jakby ich struktura była wynikiem jakiegoś naturalnego, samorzutnego procesu. Czasami kolory, jak na przykład w projekcie browaru Holsten, sprawiają wrażenie bardziej przypadkowego rezultatu naturalnego procesu niż szczegółowo zaplanowanych schematów kolorów, współgrających z przestrzenią. (…)

Urbanowicz jest jednocześnie malarzem, rzeźbiarzem i twórcą artystycznego szkła architektonicznego”

– Andrew Moor, „Colour in Architecture”, Londyn 2006; tłum.: Beata Urbanowicz

Jak powstaje szkło artystyczne w architekturze?

PROCES TWÓRCZY - OD PROJEKTU DO REALIZACJI

„Wielki Wybuch” w Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku

Artysta i Zespół

TOMASZ URBANOWICZ

Artysta | Założyciel | Architekt | Twórca

Tomasz Urbanowicz jest architektem i artystą, twórcą wielkoformatowego szkła artystycznego w architekturze. Od prawie trzydziestu lat prowadzi autorską pracownię artystyczną ARCHIGLASS. Jego unikatowe szklane kompozycje zdobią wiele prestiżowych budynków, takich jak m.in. Parlament Europejski w Strasburgu, Sąd Najwyższy w Warszawie czy Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku. Dzieła Tomasza Urbanowicza trzykrotnie reprezentowały Polskę na Wystawach Światowych EXPO – EXPO 2000 w Niemczech, EXPO 2005 w Japonii i EXPO 2008 w Hiszpanii.
Wyróżniony Absolwent Politechniki Wrocławskiej w 2016 roku.

Przeczytaj więcej na wikipedii.

Fot. Rafał Lipski

Konrad Urbanowicz

Architekt | Designer

Konrad Urbanowicz jest architektem, doktorantem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Studiował na uczelniach technicznych w Polsce, Niemczech i Hiszpanii. Łączy zainteresowania projektowe w różnych skalach, tworząc obiekty przestrzenne o określonej funkcji i  spójnym charakterze estetycznym.
Wyróżniony jako Najlepszy Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2015 roku.

Fot. Rafał Lipski

Zapraszamy do współpracy