Hotel Centuria Wellness & Spa w Ogrodzieńcu

Ogrodzieniec, Polska
2008

Hotel Centuria Wellness & Spa w Ogrodzieńcu, według projektu arch. Agnieszki Kaczmarskiej, znajduje się w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jura poza zamkami i skalnymi ostańcami najbardziej kojarzy się z bogactwem tej ziemi, czyli ze skamieniałościami organizmów żyjących na tym obszarze w minionych epokach geologicznych. Prawie 200 milionów lat temu obszar zalany był ciepłym morzem, a żyjące w nim amonity opadały na dno. Z ich skamieniałych szczątków powstała cała wyżyna. Znaleziony w okolicy amonit ma 147 cm średnicy i jest największy w Polsce.

Tomasz Urbanowicz, zaproszony w 2008 roku do zaprojektowania szkieł artystycznych na hotelowy basen, postanowił zrobić większe amonity – i do tego ze szkła. Kompozycja z trzech dysków o średnicy 150 cm ozdobiła ścianę basenu, odbijając się w wodzie i w suficie. Nowatorskie szkła o wpalonej wapiennej powierzchni tła przechodzą w przestrzenne szkliste amonity i belemity.

Technologię wykonania tych szkieł opisano w książce „Contemporary Kiln-formed Glass” Keith Cummings, London/Philadelphia, 2009.