01
mar

Witraż – znaczenie historyczne a rozwiązania współczesne

Znaczenie słowa witraż w kontekście współczesnym ulega przez ostatnie dziesięciolecia zmianie wraz z rozwojem różnorodnych nowych technologii i rozwiązań pozwalających na zastosowanie wielkoformatowego szkła artystycznego w architekturze.

Witraż współcześnie to już często nie kompozycja kawałków kolorowych, opracowanych malarsko szkieł łączonych profilem ołowianym, lutowanych cyną. Dziś mogą to być wielobarwne przeszklenia wykonane w innych technologiach, w tym laminowania szkła antycznego do szkła float lub fusingu czy slumpingu. Te wielkoformatowe współczesne kompozycje do okien i innych przegród architektonicznych mogą mieć także opracowaną autorsko powierzchnie jako szkła reliefowe.

W naszej pracowni w XX i XXI wieku powstało wiele kompozycji “witrażowych” w wymienionych wyżej nowych technologiach fusingu i slumpingu z dodaniem wypracowanych technik własnych. Za każdym razem zaprojektowanych indywidualnie, do obiektów o różnej funkcji i charakterze wizualnym.

W 2006 roku powstały monochromatyczne „witraże” zatytułowane „Elektryczność” do obiektu Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, w technice piecowej, gdzie rysunek opracowany został jako relief odlany w szkle. Tematyka nawiązuje do sposobów przesyłu cząsteczek energii elektrycznej.

W Działdowie w tamtejszym kościele ewangelicko- augsburskim oglądać można wielokolorowe „witraże” nowoczesne wykonane podobną techniką piecową, opartą o stapianie warstw szkła float, potocznie nazywaną fusing, a w naszym przypadku oznaczającą piecowe szkło reliefowe o znacznej grubości. Kompozycja wielkoformatowych szkieł w oknach wraz z kompozycją szkieł uzupełniającą wnętrze tworzy zupełnie wyjątkowy nastrój zadumy i skupienia.

Innym przykładem “witraży” wykonanych w technikach współczesnych jest kompozycja szklanej elewacji obiektu biurowego we Wrocławiu przy ul. Krawieckiej zrealizowana w 2009 roku. Instalacja jest wspomnieniem części wejściowej budynku istniejącego w tej lokalizacji przed 1939 r. Technika wykonania autorsko rozwiązuje połączenia monochromatycznych szkieł piecowych czyli tzw. “fusingu” o znacznej grubości z trwałym nałożeniem opracowania artystycznego na płyty szklanej elewacji części wejściowej poprzez laminowanie.

Nasze rozwiązania w szkle artystycznym w kontekście architektonicznym, w których proponujemy współczesną autorską kontynuację witraży, oglądać można na wielu przykładach projektów z portfolio:

Portfolio

Newsletter