Kościół Zbawiciela Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Działdowie

Działdowo, Polska
2008

Kościół Zbawiciela Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Działdowie to stosunkowo nowa budowla stanowiąca połączenie typowej architektury mazurskiej z elementami nowoczesnymi.

Projekt wykonali arch. Robert Futerhendler oraz arch. Grażyna Futerhendler z „Consulting-Project Biuro Konsultingowo-Projektowe”. Już na etapie projektu współpracowali z Tomaszem Urbanowiczem i dzięki temu za ołtarzem powstały otwory w ścianie w kształcie krzyża i na dwa boczne okna, z przeznaczeniem na artystyczne przeszklenia. Środkowy fragment podłogi został wyłożony połyskującymi kaflami. Rozwiązania te służyły użyciu światła naturalnego i podkreśleniu efektu zamontowanych w 2008 roku szkieł artystycznych autorstwa i wykonania Tomasza Urbanowicza.

Szklany wystrój wnętrza utrzymany jest w trójbarwnej tonacji: fioletu – symbolizującego cierpienie, pasję, udrękę, które stały się następstwem grzechu pierwszych ludzi; bieli – symbolu czystości, niewinności Chrystusa, który jako Baranek Boży złożył w ofierze swoje życie; oraz zieleni – symbolu nadziei, przyszłości, życia wiecznego dla wierzących w Chrystusa. Jedynym wyjątkiem jest czerwona smuga w miejscu rany zadanej Chrystusowi. Dzięki bieli niewinności Chrystusa możliwe jest przejście z fioletu cierpienia do zieleni nadziei życia wiecznego.

Zamierzeniem artystycznym dominującego centralnie KRZYŻA ZBAWICIELA o wysokości 6 metrów było ukazanie zwycięstwa Jezusa nad śmiercią. Dzięki zastosowaniu specjalnego efektu reliefu oczu i twarzy szklanej rzeźby odnosi się wrażenie, jakby Zbawiciel uważnie spoglądał na wiernych, znajdujących się w każdym miejscu kościoła.

Po obu stronach krzyża Tomasz Urbanowicz zaprojektował i umieścił szkła, które przypominają o dekalogu z widocznymi na nich greckimi literami alfą i omegą. Nawiązują one do słów Chrystusa „ja jestem alfą i omegą, początkiem i końcem”.

Ołtarz wykonany jest również z trójbarwnego szkła, wsparty na nogach w kształcie litery omega. Symbolizuje rozdartą zasłonę w Świątyni w chwili śmierci Chrystusa. Na szkle odciśnięto napis: „Ja jestem droga i prawda i żywot”. Na ołtarzu szklana podstawa pod Biblię. Ambona ma wtopiony herb tzw. Różę Lutra.

W kościele w balustradzie balkonu znajduje się jeszcze jedno szkło z rysunkiem ryby pierwszym symbolem Chrześcijan.

Kościół został uroczyście poświęcony w dniu 7 czerwca 2008 roku.

Newsletter