Centrum Naukowo – Badawcze Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej D-20

Wrocław, Polska
2006

Centrum Naukowo – Badawcze Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej D-20 to nowoczesny obiekt zlokalizowany na placu Grunwaldzkim we Wrocławiu wybudowany w 2006 roku według projektu arch. Ewy Frankiewicz i arch. Adama Winiarskiego (Archidea). Hol wejściowy zdobią artystyczne szkła wielkoformatowe projektu i wykonania Tomasza Urbanowicza.

Na zielonych odlewach umieszczono autorskie wizje elektryczne, własne wyobrażenia związane z prądami niskimi, średnimi i… naturalnym wyładowaniem elektrycznym  – piorunem. Szkła znajdują się także w meblach recepcji i szatni. W zielonkawym tle kompozycji znajdują się geometrycznych kształtów fragmenty ciemniejsze, które są odlane w sposób bardziej wyrazisty. W meblu efekt osiągnięto umieszczając prostokątne lustra z tyłu szkła.

Realizacja została nagrodzona III nagrodą w pierwszej edycji Konkursu o Nagrodę im. Macieja Nowickiego „Kolor w architekturze” w 2007 roku za innowacyjne rozwiązania w architekturze polskiej. Jury konkursu uzasadniło werdykt w następujący sposób: „za oryginalne wprowadzenie koloru jako architektonicznego komponentu jednoczącego w sobie cechy indywidualnego, artystycznego „gestu” wprowadzającego w architektoniczny obiekt efekty kolorystyczno-graficzne, które dzięki zmieniającym się warunkom oświetlenia odczytywane są zarówno z zewnątrz obiektu, jak i z jego wnętrza”.

Newsletter