Nagrobki, tablice i monumenty

Polska i świat…
1985 – …

Nagrobki z użyciem szkła to bardzo intymna część twórczości. Ze zrozumiałych względów nie podlegająca na „chwaleniu się”. Tomasz Urbanowicz zaprojektował lub współuczestniczył w powstaniu nagrobków dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej, oraz między innymi także w nagrobkach osób bliskich.

Tomasz Urbanowicz tworzy liczne szklane tablice pamiątkowe, między innymi coroczne na konkurs „Piękny Wrocław” wieszane na nagrodzonych najpiękniejszych budynkach miasta.

W swoim dorobku ma także zrealizowany z sukcesem w 1996 roku pomysł na niechciane pomniki komunistyczne, czyli projekt i wykonanie przebudowy polegającej na obłożeniu szkłem pomnika Armii Radzieckiej w Kłodzku i stworzenie obelisku reklamowego PZU S.A. Wcześniej pomnik ten był pomnikiem niemieckim ustawionym w hołdzie hrabiemu  Friedrichowi Wilhelmowi von Goetzen, który dzielnie w 1807 roku walczył  z wojskami  Napoleona.

W plebiscycie „Gazety Wyborczej” na najbrzydszy pomnik na Dolnym Śląsku jedno z czołowych miejsc zajął kamień ze szklanym napisem: ZALANYM ARTYSTOM ustawiony vis a vis Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Napis odnosi się oczywiście do strat, jakie ponieśli artyści w Powodzi Tysiąclecia w 1997 roku.