‘Szkła Barokowe’ w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego

Wrocław, Polska
2011

Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego wpisany do Rejestru Zabytków Architektury i Budownictwa uznano zarządzeniem Prezydenta R.P. z dnia 08.09.1994 za Pomnik Historii. Obiekt znajduje się w strefie A ochrony konserwatorskiej.

Do zabytkowego Gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego przy placu Uniwersyteckim 1 wchodzimy poprzez przebogaty portal wejściowy z nadległym balkonem i kute potężne drzwi. Znajdujemy się w barokowym holu z paradną klatką schodową prowadzącą do Auli Leopoldina i wyżej na Wieżę Matematyczną. Każdy turysta odwiedzający Wrocław musi tu być. Właśnie dlatego powstała konieczność zrobienia kasy i informacji dla odwiedzających.

Niełatwemu zadaniu wprowadzenia funkcji do barokowego obiektu podołała arch. Anna Morasiewicz z Autorskiej Pracowni Architektury Linea zapraszając do współpracy Tomasza Urbanowicza. Informacja i kasa zostały umieszczone w dwóch wnękach okiennych. Tomasz Urbanowicz, zainspirowany Barokiem, zaprojektował i odlał w 2011 roku absolutnie nowoczesne w wyglądzie szkła, które nazwał „SZKŁA BAROKOWE”. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnego designerskiego „gestu” hol wejściowy w zabytku spełnia swoją nową funkcję.

Newsletter