Centrum Kultury „Muza” w Lubinie

Lubin, Polska
1996

Centrum Kultury „Muza” w Lubinie to prężny nowoczesny ośrodek kultury w regionie, kontynuujący tradycję powstałego pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku Domu Kultury Zagłębia Miedziowego. To właśnie KGHM w 1996 roku przyczynił się do stworzenia nowego obiektu istniejącego do dzisiaj. Projekt rozbudowy przygotowali architekci z biura projektów firmy Archicom.

Tomasz Urbanowicz zaproszony do stworzenia szklanej kompozycji na głównej ścianie w foyer „Muzy” pomyślał właśnie o bogactwie tej ziemi. KGHM Polska Miedź S.A. jest obecnie największym na świecie producentem srebra i to właśnie srebro było inspiracją dla szkła.

Kompozycja KLEJNOT jest szkłem pokrytym srebrem. W środku znajduje się klejnot wykonany, prawdopodobnie pierwszy raz w Polsce, nową wówczas techniką fusing. Artystyczny wygląd klejnotu powstał dzięki cennej konsultacji z profesorem Konradem Jarodzkim. Poprzez swoją uformowaną w piecu strukturę, lekkie wygięcie i lustrzane pokrycie od tyłu kompozycja „żyje” światłem odbitym z przeszklonej elewacji w dzień i świateł foyer wieczorem.