‘Błękitny Zachód Słońca w Oceanie’ na liniowcu transatlantyckim Queen Mary II

2003

QUEEN MARY II, flagowa jednostka firmy Cunard, największy, najdroższy i najbardziej ekskluzywny liniowiec transatlantycki świata to także pływająca galeria z dziełami sztuki. Światowej sławy artyści, starannie wybrani przez firmę Onderneming & Kunst z Amsterdamu specjalizującą się wyposażaniu w sztukę najbardziej prestiżowych klientów na świecie, zostali zaproszeni do stworzenia dzieł sztuki specjalnie na QM II. Okręt zaprojektował  Stephen Payne Marine Architect. Projekt wnętrz okrętu powstał w Szwecji w renomowanej pracowni Tillberg Design. Tylko dwóch artystów z Polski miało zaszczyt stworzyć swoje dzieła na QM II: Stanisław Wysocki – dwie rzeźby z brązu, oraz Tomasz Urbanowicz – szkło artystyczne.

Tomasz Urbanowicz zaproszony do stworzenia szkła zaprojektował i wykonał w 2003 roku kompozycję pt. ‘NIEBIESKI ZACHÓD SŁOŃCA W OCEANIE’ umieszczoną na 11. pół-otwartym pokładzie (Pavillion). Jest to potężne, odlane w piecu, szkło w kształcie elipsy o wymiarach 90 x 270 cm, wygięte w łuk o promieniu 160 cm.

W styczniu 2004 roku w Southampton odbył się chrzest Queen Mary 2 – Matką Chrzestną została królowa Elżbieta II. Od tej pory okręt – wielkie dzieło sztuki szczęśliwie przemierza oceany…

Przeczytaj więcej na temat QM2 na wikipedii.

Newsletter