II Nagroda w konkursie na instalację artystyczną “Ludzie z Lodu” w Muzeum Pamięci Sybiru

Białystok, Polska
2019

Projekt instalacji artystycznej “Ludzie z Lodu” wykonany w ramach konkursu do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Praca otrzymała II Nagrodę w ww. Konkursie. Instalacja przedstawia grupę postaci, naturalnej wielkości, uformowanych z autorskiego szkła artystycznego, skulonych z zimna, może idących,  w nieznanej sobie przestrzeni, na śnieżnym pustkowiu, daleko od własnych domów. Idą skupieni, blisko jeden drugiego, by łatwiej było obserwować siebie wzajemnie, by czuć się bezpieczniej i dodawać otuchy, ogrzewać się wzajemną obecnością, wspólnotą.

Celowo chcieliśmy wywołać u zwiedzających emocje, które spowodują refleksje i własne interpretacje rzeźbiarskiej instalacji. Wchodząc do pomieszczenia, widz najpierw zobaczy kompozycję od tyłu, potem z zaciekawieniem będzie chciał zobaczyć twarze postaci i… z przerażeniem znajdzie tam tylko pustkę. Nie będzie mógł zauważyć ani ciała ani twarzy. Materiał udrapowany w warstwę wierzchniego nakrycia sugeruje, że są to jednak ludzie a ciepłe światło, rozświetlające szklane formy przypomina, że tli się w nich nadzieja – dowód człowieczeństwa.

Model w skali 1:5 w znacznym stopni oddaje charakter artystyczny, który wyobrażaliśmy sobie osiągnąć w naturalnym rozmiarze kompozycji. Postaci, stanowiące główną część instalacji, wykonane są z autorskiego szkła artystycznego, ze zmienną fakturą zewnętrzną, nawiązującą do zimowych struktur, zawiei śnieżnych oraz wybłyszczeń lodowych.

Projekt: arch. Tomasz Urbanowicz & arch. Konrad Urbanowicz.

Newsletter