EXPO 2000 w Hannoverze

Hannover, Niemcy
2000

Polski pawilon zaprojektowany przez arch. Wojciecha Obtułowicza zakładał miejsce dla prezentacji regionalnych. W czasie prezentacji Dolnego Śląska główny motyw ekspozycji stanowiła gruba 11 rzeźb, replik kamiennego celtyckiego niedźwiedzia sprzed XI wieku przed Chrystusem z góry Ślęży „wchodzących” do pawilonu i zmierzających do ogromnej szklanej kuli symbolizującej Ślężę.

Rzeźby wykonali, z materiałów będących bogactwem Ziemi Dolnośląskiej, zaproszeni wybitni dolnośląscy twórcy: Jerzy Bokrzycki, Piotr Butkiewicz, Krystyna Cybińska, Małgorzata Dajewska,  Przemysław Lasak, Wojciech Olech, Gabriel Palowski, Stanisław Wysocki, Tomasz Urbanowicz, Jan Zamorski, Ryszard Zamorski.

Tomasz Urbanowicz był autorem nie tylko szklanego misia, ale także monumentalnej szklanej kuli o średnicy 180 cm symbolizującej górę Ślężę, oraz dwóch tablic szklanych. Po zakończeniu EXPO ostatecznie miś Urbanowicza wzbogacił zbiory szkła współczesnego w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, a pozostałe misie nie są już razem i rozproszyły się po świecie.

Newsletter